Rolowanie – co nam rzeczywiście daje?

Rolowanie – co nam rzeczywiście daje?

Nasze ciało potrzebuje regularnej aktywności fizycznej, która prawidłowo wykonywana daje wiele korzyści. Nie tylko wysmukla ciało, ale również zwiększa siłę mięśni i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Rosnąca świadomość na temat zdrowia sprawia, że coraz więcej osób przed lub po treningu stosuje rolowanie. Co to takiego i czy niesie ze sobą jakieś korzyści? Sprawdźmy!

Roller, a co to takiego?

Przyrząd ten ma kształt walca i znany jest także jako wałek do masażu. W zależności od modelu może różnić się rozmiarem i poziomem twardości. Roller może być gładki lub z wypustkami, pierwszy jest bardzo delikatny i przeznaczony do rozluźniania lekko spiętych mięśni, natomiast drugi jest mocniejszy i stosuje się go przy mocno spiętych mięśniach. Długość wałka najlepiej jest dopasować do miejsca, w którym znajduje się dany mięsień. Krótki sprawdzi się do łydek, ud oraz stóp i ramion, długi do pleców.

Krótko o działaniu

Tkanka powięziowa otocza prawie całe ciało, dzięki temu, że jest ona mocno unerwiona i elastyczna pozawala zachować ciału sprawność. Jeśli jednak często trenujemy lub spędzamy dużo czasu w jednej pozycji, np. podczas pracy, powięź się skleja, a takie sklejenie może powodować zaburzenia ukrwienia. Aby uniknąć sklejenia można ją uelastyczniać właśnie poprzez masowanie jej przy pomocy rollera. Regularne stosowanie wałka do masażu po treningu może również zmniejszać odczuwane na drugi dzień bólu mięśni i przyspieszyć ich regenerację.

Kiedy rollować ciało?

Tak naprawdę, najlepiej jest wałkować mięśnie zarówno przed, jak i po treningu. Głównie dlatego, że na każdym etapie ma ono inne działanie. Przed rozpoczęciem aktywności uelastycznia mięśnie, natomiast po treningu je rozluźnia i może zmniejszać zakwasy.

Pamiętaj!

Mimo tego, że istnieje wiele przesłanek mówiących o korzyściach rollowania, to zanim się na nie zdecydujesz skonsultuj się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Dzięki temu zyskasz pewność, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Fizjoterapeuta z pewnością pomoże Ci również obrać właściwą technikę rollowania.

Masz jakieś pytania?
Umów się na trening